Dijtal teknolojinin gelişmesi ile birlikte baskı teknikleride yüksek teknolojiye göre değişmiştir. İlk zamanlarda mekanik sistemler ile yapılan baskılar günümüzde gelişmiş ofset baskı makinaları ve dijital baskı cihazları ile zamandan ve ekonomiden tasarruf sağlanmaktadır.

Baskı teknikleri hakkında kısa bilgi verecek olursak;

1) Tipo Baskı:
Günümüzde önemini yitirmiş olan yüksek baskı denilen ve metal harflerin tek tek dizilimi ile elde edilen baskı sistemidir.

2) Ofset Baskı:
İngilizce OFF_SET kelimelerinden dilimize geçmiştir. Mürekkebin kalıp yoluyla kağıda aktarılmasıdır. Günümüzde gelişen teknoloji ile ara eleman olan film ve aydınger kalkmış ve direk olarak bilgisayardan kalıba pozlandırma tekniği ile ( CTP) baskı gerçekleştirilmektedir.

3) Tifdruk baskı
Matbaacılıkta kullanılan temel baskı tekniklerinden biridir. Tifdruk tekniğini Türkçede en iyi karşılayan tanımlama ise çukur baskı tekniğidir.

4) Serigrafi :
Ahşap ya da metal  bir çerçeveye gerilen değişik türdeki polyester ipek kumaşının fotofilm emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle yardımı ile baskı yapılır.

Serigrafi baskı her türlü malzeme ve yüzeye uygulanabilir. Yuvarlak baskılar yapılabilir. Aynı zamanda matbaanın baskı yapamadığı metal, seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere baskı serigrafi ile yapılır.

5) Dijital baskı :
Dijital yöntemlerle elde edilen verilerin dijital makinalar ile basılması işlemidir. Renkli fotokopi makinalarından, Mürekkep püskürtmeli baskı makinalarına kadar bu sınıfa dahildir. Bina giydirme, araç kaplama gibi büyük boyurlu işler için hızlı baskı tekniğidir. Zaman kazanmak için hızlı ve pratik olarak basılacak işlerde kurtarıcı roldedir. ( Kartvizit, poster, kitapcık vb. )

ylt1